Diyafram Farkındalığı ve Kullanımı

Diyafram Kası/Zeka Kası/Sağlık Kası

Diyafram, organizmanın en değerli kaslarından biridir.Bel omuru,sternum,alt 4 kaburga gövdesi, alt 6 kaburga kıkırdağından başlar ve merkezdeki kirişsi tabaka içine doğru girer.Bu yaşamsal görevi olan kas,nefes alma sırasında kasılıp akciğerlerin aşağı doğru genişlemesi için yer açarken nefes verdiğimizde ise gevşer, kubbeleşir göğüs boşluğunu daraltır. Karaciğer,mide,dalak ve böbrekler için çatı oluştururken; kalp ve akciğerler için adeta zemin oluşturur.

Bütüncül sağlığımızda diyaframın rolü büyüktür. Diyafram kasının siniri N.Phrenicus ‘tur. “phrenes” Grekçe akıl, zeka anlamındadır. Antik çağ hekimleri o dönemlerde diyaframın nefes,ruh ve akılla ilgili olduğunu saptamışlar.Enerjinin depolanması, korunması ve yenilenmesini sağlamak için anabolik mekanizmaların çalışmasını sağlayan parasempatik sistemin,sağlıklı ve mutlu yaşamanın temel direği Vagus siniri,diyaframın içinden geçer. Bu nedenle diyaframı optimum kullandığımız ve hareket ettirdiğimiz her nefesin bu çok önemli sinire masaj etkisi vardır.

Çağın masa başı, bilgisayar önü duruş açısından kötü çalışma koşulları nedeniyle uzun süreli öne doğru oturma, solunum alanını daraltıp,diyaframa baskı yapar. Bu baskıdan sindirim sistemimiz de olumsuz etkilenir.2012 yılında ‘Journal of Orthopedics and Sports Physical Therapy’de yayımlanan bir araştırma azalmış diyafram hareketinin kronik sırt ve bel ağrısının en önemli nedenlerinden biri olduğunu kanıtlamıştır.

Diyafram farkındalığınızı arttırmaya yönelik birçok yogik nefes teknikleri vardır. Bunlardan basit ve her ortamda uygulayabileceğiniz bir örnek olarak ;

-sırtüstü dizler bükülü pozisyonda sol eliniz göbek deliğinizin üzerinde, sağ eliniz göğsünüzde nefes alın, verin

-nefes alınca bir elinizin ya da ikisinin yükseldiğini ve verince tam tersi olduğunu deneyimleyin

-sadece var olan durumu gözlemleyin degiştirmeye çalışmayın

-simdi de nefesinizi alırken 2/3 ünü diyaframa , 1/3ünü daha yukarıya göğüs bölgesine göndermeye odaklanın, veeirken de aynı oranlarda tam tersi gercekleşsin

-diyaframınızı fark ettikten sonra gücünü arttırmak için karnınızın üzerine sizi nefes alırken zorlamayacak, minimal bir baskı hissettirecek orta kalınlıkta bir kitap koyarak aynı egzersizi yapabilirsiniz.

Kaynakça: Nefesten Solunuma, Ömer ÖNDER

Makale: https://doi.org/10.2519/jospt.2012.3830

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir